Un Çorbası Tarifi

Un çorbası, bebeklerin annelerini emmeyi bıraktıkları zamanlarda yiyebildikleri bir çorbadır. Bir çok yörede here ya da here çorbası adı ile de anılan bu çorba, bebeklerin kolayca içebilmesi aynı zamanda da karnını doyurması açısından çok tercih edilir. Bebek çorbası olmasının yanında sofralarımızın da en güzel ve pratik çorbalarındandır. Anadolu tariflerinde sadece su kullanılsa da siz isterseniz bu çorbanızı sadece tavuk suyu ya da sadece et suyu ile de hazırlayabilirsiniz. Un çorbasını yaparken dikkat etmeniz gereken konu ise, unu yakmamak ve suyu ekledikten sonra unun topaklanmasını engellemek. Un, yağla kavurulurken çok kolay yanabilir bunun için dikkatli olmak gerekiyor. Şimdi adım adım yapılışını anlatalım.

Un çorbası nasıl yapılır?

 1. Çelik bir tencereye zeytinyağı ve tereyağını koyun. Isterseniz sadece tereyağı da kullanabilirsiniz.
 2. Yağlar eriyip karıştığında üzerine unu ekleyin. Isterseniz bu çorbası teflon ya da granit tencerede de yapabilirsiniz.
 3. Unu sürekli karıştırın ve kesinlikle yakmayın.
 4. Un kavrulup kokusu gittikten sonra üzerine suyu ekleyin. Sıcak su kullanırsanız çorba hemen kaynar, çabuk pişer. Ancak sıcak su da çok kolay topak olur o yüzden çok dikkatli olmak gerekir.
 5. Suyu, sürekli karıştırarak yavaş yavaş ekleyin. Hatta çırpma teli ile oluşan topakları giderebilirsiniz.
 6. Kaynayana kadar orta ve harlı ateşte pişirin.
 7. Kaynamaya başladığında altını kısın.
 8. Tuz ve dilediğiniz baharatları ekleyip 10 dakika kadar pişirin.
 9. Çorba pişerken siz de bir yandan tereyağı sosunu hazırlayabilirsiniz.
 10. Sos tavasında 1 yemek kaşığı tereyağı eritin. Çok hafif yakarmış gibi yapın ve içine pul biber ya da kırmızı toz biber ekleyin.
 11. Sonra bu ikisini kavurun.
 12. Çorbanız piştiğinde sıcak sıcak kaselere koyabilirsiniz. Üzerine de biberli yağdan gezdirin. Dilerseniz biraz da kuru nane serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir