Un Helvası Tarifi

Un helvası da irmik helvası gibi uzun uzun pişirilen harika bir diğer lezzettir. Cevizli yapabileceğiniz gibi fıstıklı da yapabilirsiniz. Dolmalık fıstık irmik helvasının bir parçası olarak akıllara yerleştiği için burada kavrulmuş yer fıstığı kullanabilirsiniz. Fıstıkları bölmenize gerek yok ama ceviz tercih ederseniz cevizleri minik hale gelene kadar dövmek gerekecek. Lezzetli bir un helvası yapmanın püf noktaları kısık ateşte yavaş yavaş pişirmek ve şerbetini doğru zamanda dökmektir. Un helvası pişerken tam ocaktan indirmeden şerbetini dökerseniz ve karıştırarak birazcık daha pişirirseniz harika olur. Tabi şerbetini döktükten sonra da ocağın altını açmayın kısık olarak pişirmeye devam edin. Gelelim hazırlanışına.

Un helvası nasıl yapılır?

  1. Bir tencereye tereyağı ve ayçiçek yağını koyun. Tereyağı eriyince unu ekleyin. Isterseniz sadece tereyağından da yapabilirsiniz ama o zaman biraz ağır olabilir.
  2. Unu kahverengi olana kadar kısık ateşte karıştırarak kavurun.
  3. Unu renk almaya başlayınca içine dövülmüş cevizleri ya da fıstıkları ekleyebilirsiniz. Hep beraber bir kaç kez daha çevirin.
  4. Un yavaş yavaş pişerken siz de diğer yandan şerbetini hazırlayabilirsiniz. Minik bir tencerede sütü ve şekeri karıştırın. Şeker eriyene kadar kısık ateşte çevirin.
  5. Kaynamak üzere iken sütlü şerbeti alıp pişmekte olan unun üzerine yavaşça yedirerek karıştırın.
  6. Şerbeti eklediğiniz unu şerbetini çekene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin.
  7. Helva hemen şerbetini çeker. Sonrasında tencerenin kapağını kapatıp biraz dinlendirin.
  8. 10 dakika kadar dinlenmiş un helvasını kalıp yaparak ya da herhangi bir tabak ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir