Un Kurabiyesi Tarifi

Un kurabiyesi tarifi de yöresine göre farklı özelliklerde ve farklı malzemelerden hazırlanan bir tariftir.bazı yörelerde içine fındıklar cevizler konulurken bazı yörelerde sade yapılır. Aynı zamanda bu tariflerde pişirme yöntemi ve süresi de değişiklik gösterebilir. Ağızda dağılan dışı sert içi yumuşak un kurabiyesi yapmanın püf noktası ise yağındadır. Margarin tereyağı gibi katı yağlar kurabiye hamuruna muhteşem bir kıvam verir. Bu kıvam sayesinde kurabiyelerin dışı hafif sert içi yumuşacık olur. Oda sıcaklığında beklemiş hamura katılmaya hazır durumda olan margarini kullanırken isterseniz çok azını ayırıp onun yerine tereyağı da kullanabilirsiniz. Bunların dışında bakalım un kurabiyesi nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Pudra şekeri ile yumuşamış margarini karıştırıp içine bir paket vanilyayı ekleyin. Bunları mikserin hamur karıştırma uçları ile karıştırırsanız çok daha iyi karışır. Un koyduktan sonra hamuru yapmadan önce pürüzler tamamen gitmiş olur.
  2. Nişastasını da ekleyip karıştırın. Nişasta isteğe bağlıdır isterseniz eklemeyebilirsiniz. Ancak kurabiyenin hamurunu ağızda kipir kipir dağılan forma getiren asıl nişastadır. Nişasta hamuru daha fazla katılaştıracağı için duruma göre birazcık daha süt ekleyebilirsiniz.
  3. Sonrasında unu ekleyip yoğurmaya başlayın. Bu hamuru olabildiğince çabuk yoğurun ve çok karıştırmayın.
  4. Hamuru yoğurduktan sonra yarım saate yakın buzdolabında dinlendirin. Hamuru buzdolabında dinlendirdiğinizde şekil vermesi çok daha kolay olacaktır.
  5. Buzdolabından çıkardığınız hamurdan küçük parçalar koparıp elinizle dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Eğer hazır satılan un kurabiyelerinin şeklini vermek isterseniz hamuru yuvarlayın uzun ve kalın bir hamur haline getirin. Sonrasında bu hamuru iki parmak aralıklarla varaklı şekilde ya da jülyen de diyebiliriz kesin. Her bir parçanın üzerine çatal ile hafifçe bastın çatalın izi geçsin. Bu şekilde marketlerde hazır satılan un kurabiyesi şeklini verebilirsiniz.
  6. Şekil verdiğiniz hamurları dibi yağlanmış fırın tepsisine dizin.
  7. 150 derecede önceden ısıtılmış fırına sürdüğünüz kurabiyeler yaklaşık 20 dakika içinde pişer. Üzerleri hafif kızardığında kontrol edebilirsiniz. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir