Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi

Baklavalar, şerbetli tatlılar bir yana sütlü tatlılar bir yana. Sütlü tatlıların da güzelleri çok güzel, lezizleri çok lezizdir. Şerbetli baklava gibi tatlılar bir çoğu için oldukça ağır olabilir. Ancak sütlü tatlılar her zaman herkesin damak zevkine hitap eder. Içine de az şeker konuldu mu diyet bile olur. Biz bugün sizlere gerçek tavuk bulamayan veya evinde olmayan ama canı en pratiğinden bir tatlı isteyenlere harika bir tarif hazırladık, yalancı tavuk göğsü tarifi. Itiraf etmek gerekirse bir çok insan tavuk göğsü tatlısını bu hali ile yani tavuksuz ve daha az emekli olarak bilir. Hatta bir sütlü tatlı tarifinde haşlanmış tavuk görünce şaşırır. Hem yapımı kolay hem çok leziz bu tarifi hazırlarken topaklanmamasına, şekerinin erimesine ve güzelce karışmasına dikkat edin. Sonrasında daha nelere dikkat etmek lazım, anlatalım.

Yalancı tavuk göğsü nasıl yapılır?

  1. Önce sütü bir tencereye koyun. Içine de şekeri ekleyin. Şeker miktarını kendi zevkinize göre azaltabilir veya artırabilirsiniz. Şekeri karıştırın eritin.
  2. Sonra üzerine unu eleyerek ekleyin. Unu da şekerle beraber süte karıştırın. Unun topak kalmaması için çırpma teli kullanabilirsiniz.
  3. Sonra ocağın altını yakın orta ateşte pişirmeye başlayın. Bu sırada nişastasını da ekleyebilirsiniz. Nişasta çok kolay topak olur sürekli karıştırın.
  4. Kaynamaya başlayınca altını iyice kısın. Bir beş dakika daha kaynatın. Bu sırada içine bir paket vanilyayı ekleyip karıştırın.
  5. Ocaktan aldıktan sonra içine tereyağı veya margarini ekleyip çırpın. Böylece harika bir kıvamı olacaktır.
  6. Sonra içi ıslatılmış bir borcam tepsiye dökün. Buzdolabına koyun. En az bir kaç saat dinlendirdikten sonra çıkarın. Dilimleyip tarçın ile servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir