Yaprak Ciğer Tarifi

Ülkemizin bir çok yerinde kendine has yöntemlerle pişirilen ve sevilerek tüketilen ciğerin en leziz halı kızartılmış halidir. Dana ciğerinde de kuzu ciğerinde de kavurmada veya haşlamada ağızda garip tat bırakan kumlu gibi bir his vardır. Bu hissi ortadan kaldırmak için en iyi pişirme yöntemi kızartmadır. Kızartırken unlanan ciğer normalde sahip olduğu tadın dışında daha güzel bir tada sahip olur. Yanında soğanla ve kızartılmış patatesle muhteşem olan yaprak ciğer tarifini küp küp doğranmış ve kızartılmış hatta kavrulmuş patateslerle de servis edebilirsiniz. Ayrıca harika bir ciğer tarifi hazırlamanın püf noktası ise, iyice unlanmış ve ince ince dilimlenmiş yaprak ciğerlerin bol sıvı yağda yanmamış yağda kızartılmasıdır.  Ciğerlerimiz hazırsa hemen başlayalım.

Ciğer tarifi nasıl yapılır?

  1. Ciğerleri kasaptan ya da marketten alırken ince ince dilimlemelerini rica edebilirsiniz. Yoksa kendiniz doğramak zorunda kalırsanız ciğeri önce buzlukta bekletin iyice sertleşsin sonrasında ince ince dilimleyebilirsiniz.
  2. Ciğerleri dilimledikten sonra iyice kanı akması için bekletin. Sonrasında üzerine bütün baharatları katıp karıştırın.
  3. Ciğerlerin baharatları içine çekmesi için iyice harmanlayın.
  4. Sonrasında ciğerleri un içerine atarak iyice unlayın.
  5. Kızmış yağa atarak kızartın. Yağın iyice kızmış olmasına özen gösterin. Aksi taktirde yağ kızana kadar içine çok fazla yağ çekecektir.
  6. Ciğerler kızarırken siz de yanına küp küp doğranmış patatesleri baharata bulayarak hazırlayabilirsiniz. Ciğerler kızardıktan hemen sonra patatesleri kızartabilirsiniz. Yanına ince dilimlenmiş soğanlardan baharatlarla harmanlayarak söğüş yapabilir sıcak sıcak afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir