Yayla çorbası tarifi

Yayla çorbası tarifleri genelde düğün çorbası ve pirinç çorbası ile karıştırılır. Bu tarifi diğerlerinden ayıran en önemli ayrıntı terbiyesidir. Klasik bir çorba dışında özenle hazırlanması ve çok dikkatlice eklenmesi gereken terbiyesi bu çorbanın lezzetini artıran ayrıntıdır. Harika bir yayla çorbası yapmanın püf noktası ise hazırlanan terbiyenin yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak eklenmesidir. Çorbanın terbiyesinde yoğurt kullandığımız için sıcak çorbaya eklerken çok yavaş ve karıştırarak eklemezseniz yoğurt kesilir. Kesilen yoğurt topak topak olur. Ayrıca çorbanın tadını da çok ekşi yapabilir. O yüzden bu çorbada en çok dikkat edilmesi gereken konu budur. Bunların dışında bakalım neler var?

Yayla çorbası nasıl yapılır?

 1. Öncelikle pirinçleri yıkayın ki tozu gitsin. Sonra bu pirinçleri suya atıp kaynatmaya başlayın.
 2. Pirinçler pişerken siz terbiyesini hazırlayabilirsiniz. Çorbanın terbiyesi için unu, yoğurdu, yumurta sarısını bir kapta çırpmaya başlayın.
 3. Üzerine bir su bardağı su ile limon suyunu ekleyin.
 4. Pirinçlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Eğer piştiyse terbiyesini ekleyeceğiz.
 5. Terbiyesini yavaş yavaş pirince ekleyebilirsiniz. Yalnız eklerken mümkünse bir çırpma teli ile sürekli karıştırın. Yoksa yoğurt kesilir çorba boşa gider.
 6. Terbiyesini de ekledikten sonra çorbayı kaynamaya bırakın. Tam kaynama anı gelene kadar altı açık olabilir. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve bir 10-15 dakika daha pişirin.
 7. Çorbayı pişirirken sürekli suyunu da kontrol edin. Pirinç aşırı su çeken bir bakliyat olduğu için kaynama anında yeniden su eklemeniz gerekebilir duruma göre.
 8. Çorbanız hazır olmasına yakın diğer yanda yağını kızartabilirsiniz.
 9. Bu arada nanesini isterseniz üzerine kızartacağınız sosun içine isterseniz de pişerken çorbanın içine koyabilirsiniz. Bol naneli yayla çorbası harika olur.
 10. Tereyağını minik bir sos tavasında eritin. Eridikten sonra içine naneyi ekleyin ve birazcık kavurun.
 11. Bu çorbayı sadece kavrulmuş tereyağı ile servis yapabileceğiniz gibi o tereyağının içerisine birazcık tatlı toz biber koyarak da servis yapabilirsiniz. Daha tatlı bir aroma verir.
 12. Yağı da ekledikten sonra çorbanız hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir