yeşil fasulye tarifi

Yeşil Fasulye Tarifi

Genelde taze fasulye yemeği de olarak bilinen yeşil fasulye yemeği yaz aylarının en sağlıklı ve leziz yemek tariflerinden biridir. Aynı zamanda bir o kadar da sağlıklıdır. Çok kısa sürede pişen ve hemen hazır olan bu yemekteğin püf noktası şekerdir. Taze fasülye gibi bir çok sebze yemeğine bir kaç küp şeker eklerseniz bu şeker sebzelerin toprak kokusunu alır yemeği daha lezzetli yapar. Ama çok şeker koyarsanız bu sefer de yemek tatlı olur. O yüzden abartmadan kararında koymak lazım. Malzemeler hazırlandıysa o zaman bakalım yeşil fasulye nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Ilk önce fasulyeleri temizleyin. Kılçıklarını tek tek ayırmak önemli burada yoksa yemek yerken tek tek çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Temizlediğiniz fasulyeleri dilediğiniz şekilde kesin ya da kırın. Diğer malzemeleri hazırlayana kadar kısa bir süre suda bekletebilirsiniz.
  2. Yemek tenceresine zeytinyağını koyun. Miktarını siz ayarlayabilirsiniz ancak unutmamak lazım ki yağ yemeğe lezzet katan temel malzemedir.
  3. Soğanları ve seviyorsanız sarımsakları küçük küçük doğrayın. Zeytinyağında pembeleştirin. Zeytinyağı diğer yağlardan farklıdır soğanları kavururken yağı yakmamaya dikkat edin.
  4. Soğanlar pembeleştikten sonra fasulyeleri ekleyin bir iki çevirin.
  5. Ardından soyulmuş ve doğranmış domatesleri ekleyin. Isterseniz domatesleri rendeleyebilirsiniz de. Domates kolay pişen bir şey olduğu için nasıl isterseniz öyle ekleyebilirsiniz.
  6. Domateslerle beraber iki küp şekeri de ilave edip fasulyeleri kavurun. Kavrulmuş fasulye, kavrulmadan direk su ile pişirilene göre çok daha lezzetli olur.
  7. Fasulyeleri bir miktar kavurduktan sonra suyunu ve tuzunu ilave edip pişirmeye başlayabilirsiniz. Bu sırada sevdiğiniz diğer baharatları da ekleyebilirsiniz. Mesela zerdeçal ve fesleğen, taze fasulye yemeğine farklı bir kat tatar.
  8. Fasulyeler yumuşacık olunca altını kapatabilirsiniz. Zeytinyağlı fasulyenin özelliği soğuk yenmesi olduğu için dolapta bekletip soğuyunca servis edebilirsiniz. Yanında ayran ile harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir