Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi

Yemekhanelerde bolca menüde yer alan ve kara şimsek olarak adlandırılan mercimek özellikle de yeşil mercimek protein bakımından en zengin baklagillerin başında gelir. Yemeğini, çorbasını, süzme çorbasını yapabileceğimiz bu baklagil altın değerindedir. Besleyici ve doyurucu özelliği sayesinde çocuklar ve hatta bebekler tarafından bile belli bir yaştan sonra güvenle tüketilebilir. Sevdiğiniz yemeklerin önüne yapabileceğiniz bu yeşil mercimek çorbası tarifi erişte, makarna ve hatta mantı ile bile yapılabilir. Biz bu tarifimizde onları kullanmadık sade mercimek çorbası yaptık ama siz isterseniz kullanabilirsiniz. Bu mercimek çorbasını pişirmenin püf noktası ise mercimekleri bir gece önceden ıslatmak. Yoksa bütün gün mercimek haşlamak zorunda kalabilirsiniz. Mercimekleri bir gece önceden ıslatın sonrasında gelin çorbamızı yapalım.

Yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır?

  1. Bir gece önceden ıslatmış olduğunuz mercimekleri süzün. Bu su kara suyun ve hatta baklagillerin gazının çıktığı sudur. Mercimekler oldukça yumuşamış olmasına rağmen yine de biz bunları bir miktar daha haşlayacağız.
  2. Mercimekler haşlandıktan sonra suyunu süzün ve haşlanma suyunu dökün. Mercimekleri duru temiz suda haşlamayı da unutmayın.
  3. Tereyağını tencereye koyun eridikten sonra üzerine ince ince kıyılmış soğanları ve sarımsakları ekleyin. Soğanları ve sarımsakları pembeleşene kadar kavurun.
  4. Sonra üzerine salçaları ekleyip kavurun. Salçaların kokusu gidince üzerine unu ekleyin. Un çorbanın çok duru olmasını engeller isterseniz daha az su koyup un koymayabilirsiniz.
  5. Unu kokusu gidene kadar yakmadan kavurun.
  6. Un kavrulduktan sonra sıcak suyu unu karıştıra karıştıra ekleyin. Isterseniz burda normal su yerine tavuk suyu veya et suyu da kullanabilirsiniz. Suyu eklerken unun topak topak olmaması için çırpma teli ile çırpın.
  7. Sonra içerisine mercimekleri atıp haşlamaya başlayın. Zaten mercimekler önceden haşlandığı için çok kısa sürede hazır olacaktır.
  8. Baharatlarını eklediğiniz çorbanızı sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir