Yoğurt Çorbası Tarifi

Gelişim çağındaki çocuklar ve annesini emmeyi yeni bırakmış bebekler için harika bir besin kaynağı olan yoğurt çorbası. Bebekler için hazırlanan tariflerde pirinç ve diğer malzemeleri her şey hazır olduktan sonra blenderdan geçirmek gerekir. Aynı zamanda eğer bebekler ve çocuklar için hazırlıyorsanız içine nohut ve buğday eklemeyi de ihmal etmeyin. Sadece lezzet bakımından değil vitamin bakımından da daha zengin olur. Harika bir yoğurt çorbası yapmanın püf noktası yoğurtlu karışımı çorbaya eklerken dikkatli olmaktır. Yoğurt sıcak çorbaya eklendiğinde kesilmesin diye yavaş yavaş ve çırparak eklenmesi gerekir. Ayrıca çorbanın tuzunun da karışım eklenip çorba piştikten sonra ocaktan indirmeye yakın eklenmesi gerekir. Vitamin deposu çorbamızın gelelim hazırlanışına.

Yoğurt çorbası nasıl yapılır?

 1. Çorbaya ekleyeceğiniz nohut ve aşurelik buğdayları bir gece önceden ıslatın. Bunları ayrı ayrı haşlayın bir kenarda hazır beklesin.
 2. Tencereye suyu koyun ve içine pirinçleri ekleyin. Pirinci yumuşayana kadar pişirin.
 3. Ayrı bir kapta yoğurt, un ve yumurtayı iyice çırpın.
 4. Pirinçlerin pişmekte olduğu tencereye bu yumurtalı karışımı ekleyin. Yalnız karışımı eklerken çok yavaş yavaş ekleyin. Aynı zamanda da bir çırpma teli ile çorbayı çırpın.
 5. Yumurtalı karışımı da ekledikten sonra içine önceden haşlamış olduğunuz nohut ve aşurelik buğdayları çorbaya ekleyin.
 6. Eğer şeker hastalığınız varsa burada pirinç yerine yarma da kullanabilirsiniz. En az pirinç kadar lezzetli olur.
 7. Pirinçlerle çorba kaynamaya başladığında tuzunu ekleyebilirsiniz.
 8. Kaynayınca altını kısın ve 15 dakika daha o şekilde kaynatın.
 9. Son olarak içine nane ekleyip ocaktan alın.
 10. Sıcak sıcak servis edeceğiniz çorbanızın üzerine tereyeğı kızartmaya geldi sıra.
 11. Bir tavada tereyağını eritin hafif kızartın. Ocağın altını kapatın ve içine kırmızı toz biberleri atın. Isterseniz acı toz biber isterseniz tatlı kırmızı toz biber kullanabilirsiniz.
 12. Tabaklara koyduğunuz yoğurt çorbasınının üzerine kızartılmış tereyağını gezdirerek servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir