Yumuşak Poğaça Tarifi

Hamur işleri çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetleridir. Yapımı en pratik yumuşak poğaça tarifi ise mayalı olanlarıdır. Içine içinizden ne gelirse koyabileceğiniz üzerini susam ya da çörek otu ile süsleyebileceğiniz bu yumuşacık hamur işlerinin ölçüsünü de dilediğiniz gibi artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ayrıca bu poğaçalar kolay bayatlamaması, tazeliğini bir kaç gün boyunca ilk günkü kadar koruması ile meşhurdur. Harika bir mayalı poğaça yapmanın sırrı ise ılık malzemeler kullanıp mayalanma sürelerini doğru ayarlamaktan geçer. Mayanın kabarması için soğuk malzemelerin hamura katılmaması gerekir. Malzemeleri hazırladıysak gelelim hazırlanışına.

Yumuşak poğaça nasıl yapılır?

 1. En başta mayamızı hazırlıyoruz. Yaş mayayı ılık su ve birazcık şekerle ıslatın. Hamurun içine krema kıvamında koyulacak hale getirin. Suyun kesinlikle çok ılık olmasına dikkat edin.
 2. Maya birazcık bekledikten sonra hazırdır. Derin bir yoğurma kabına sütü, ayçiçek yağını ve yumurtayı koyun. Üzerine krema kıvamındaki mayayı ekleyin.
 3. Unu eleyerek yavaş yavaş ve karıştırarak ekleyin. Tuzunu da aynı anda katabilirsiniz.
 4. Sunu ekledikçe hamur kendini toparlayacaktır, ihtiyacı olduğu kadar unu ekledikten sonra oldukça yumuşak bir hamur haline gelir.
 5. Hamur hazır olduğunda onu ılık bir yere koyun. Üzerini streç film ya da bir tepsi ile kapatıp mayalanmaya bırakın. Yarım saat veya bir saat mayalandırabilirsiniz.
 6. Hamur hazır olana kadar siz de içine koyacağınız malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Isterseniz içine hiç bir şey de koymayabilirsiniz. Biz bu tarifimizde içini boş yaptık ancak isterseniz lor peynirini kıyılmış maydanoz ile karıştırıp içine koyabilirsiniz.
 7. Hamur yeterince mayalandığında açın. Avuç içi büyüklüğünde toplar alıp elinizde fazla oynamadan dilediğiniz şekli verin. Eğer hamur ile çok oynarsanız iyi kabarmaz ve yumuşacık olmaz.
 8. Yuvarladığınız poğaçaları, dibine yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Hamurların hem öncesinde hem de pişerken kabaracağını göz önünde bulundurarak yerleştirin.
 9. Fırın tepsisinde de bir miktar beklettikten sonra üzerine yumurta sarısı sürüp önceden 180 derecede ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.
 10. Piştiğinde fırında biraz dinlendirip öyle servis yapın.
 11. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir