Zencefilli Kurabiye Tarifi

Yabancı filmlerde görürüz yılbaşı yaklaştıkça her yerde gingerbread dedikleri zencefilli ekmekler,zencefilli pastalar ortaya çıkar. Nedense batı dünyasında zencefilli kurabiyeler, pastalar, ekmekler yıl başını anlatan bir adet haline gelmiştir. Renk renk kurabiyelerin vitrinleri süslediği bu günlerde biz de elimizdeki malzemeler ile isterseniz renkli isterseniz sade olarak yapabileceğiniz çok basit ve çok pratik bir zencefilli kurabiye tarifi hazırladık. Bu kurabiye, içinde çok az kabartma tozu olan oldukça ince kabarmayan şekilli kurabiye türlerinden bir tanesidir. Isterseniz hamurun  bir kısmına gıda boyası koyarak kurabiyelerini iki renkli yapabilirsiniz. Çam ağacı kurabiye kalıbı alıp bir kısmını normal renkte bir kısmını yeşil yapıp süsleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış, ancak bu tarifin en önemli noktası tarçındır. Bu tarifimizde zencefilin acılığını alacak olan tarçın olduğu için taze ve kaliteli bir tarçın kullanmaya çalışın.

Zencefilli kurabiye nasıl yapılır?

  1. Tereyağı oda sıcaklığında beklediği için yumuşak olacaktır. Bu tereyağını alın bir karıştırma kabına koyun. Üzerine de pudra şekerini ilave edip karıştırın. Şeker iyice tereyağı ile özdeşleşsin.
  2. Sonra üzerine zencefil ile tarçını ekleyip karıştırın. Kabartma tozu ile elenmiş unu da yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Yumuşak kıvamlı pürüzsüz bir kurabiye hamuru elde etmeye çalışın.
  3. Sonra hamurun tamamını bir streç filme koyun, sarıp buzdolabına atın. Yarım saat kadar bekletin.
  4. Sonra hamuru çıkarıp tezhahın üzerine koyun. Merdane yardımı ile kalın olmayacak şekilde açın. Sonra bu hamurdan şekilli kurabiye kalıpları ile kurabiyeler çıkarın.
  5. Içine yağlı kağıt sürülmüş tepsiye dizin. 170 derecede önceden ısıtılmış fırında 15 20 dakika kadar pişirin. Sonra servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir