zeytinli poğaça tarifi

Zeytinli Poğaça Tarifi

Mayalı poğaçalarda mayayı şeker ve ılık su ile karıştırarak mayanın kabarmasını sağlıyoruz. Poğaçalarınızın puf puf olmasını istiyorsanız buradaki püf nokta mayayı karıştırdığınız suyun soğuk olmaması yani ılık olmasıdır. Ayrıca hamuru yoğurduktan sonra hamurun soğuk bir yerde değil de oda sıcaklığında bekletilmesi bir diğer önemli noktadır. Mayanın kabarmak için sıcaklığa ihtiyacı vardır. Evde yoğurt yaptığımızda  o kadar sarıp sarmalamamızın sebebi de budur. Bu bilgileri poğaçamızı yapmaya başlamadan not ettiysek gelelim pufidik zeytinli poğaça tarifimize

Hazırlanışı

  1. Poğaça hamurunu hazırlamak için ilk önce ılık su,maya ve şekeri karıştırın. Üzerine sütü ekleyin. Iyice karıştırdıktan sonra sıvı yağ,yumurta akı ve margarini ekleyin. Tabi bu sırada tuz eklemeyi de unutmayın. Yumurtanın sarısını iyi kızarsınlar diye üzerlerine süreceğiz.
  2. Bu karışıma yavaş yavaş unu ekleyerek karıştırın. Elinize yapışmayacak şekilde yumuşak bir hamur oluncaya kadar un ekleyerek yoğurun.
  3. Hamur kıvamına geldiğinde üzerini streç film ya da tepsi gibi bir şeyle kapatıp bir saat oda sıcaklığında bekletin.
  4. Hamur dinlendikten sonra küçük parçalar alıp onları top yapın.
  5. Bu topların içlerini açıp içine çekirdeksiz zeytinleri koyup kapatın. Dilediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.
  6. Dibi yağlanmış ve hafif unlanmış tepsiye poğaçaları dizin. İsterseniz poğaçaların altına yağlı kağıt da koyabilirsiniz.
  7. Zeytinli poğaçaları tepsiye dizdikten sonra 15 dakika daha tepside mayalanması için bekletin. Şekil verildikten sonra tepside bekleyen poğaçalar fırında pişerken daha iyi kabarır.
  8. Akını hamuruna koyduğunuz yumurta sarısını poğaçaların üzerlerine sürün. İsterseniz çörek otu ya da susam ile süsleyebilirsiniz.
  9. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Yumuşacık zeytinli poğaçalar hazır! Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir