Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Zeytinyağlı biber dolması, yaz aylarında hem yemesi hem de yapması en keyifli yemeklerden bir tanesidir. Isıtmak derdi olmadan hemen buzdolabından çıkardığınız anda servis yapabileceğiniz bu zeytinyağlı yemeği farklı bir çok metod ile hazırlayabilirsiniz. Biz bu zeytinyağlı dolma tarifinde taze biber ve pirinç kullandık. Ancak siz isterseniz kuru biber ve bulgur da kullanabilirsiniz. Ayrıca kuru biber ile hazırlanan zeytinyağlı dolmaların çok daha lezzetli olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yemeği en lezzetli yapan püf noktası ise içinin hazırlanışı. Üzerine ayrı bir sos ilave etmediğimiz için içinin lezzeti tüm yemeği etkiliyor. Dolmalık fıstık, kuş üzümü ve toz şeker zeytinyağlı dolma içinin en önemli malzemeleri, bunu unutmamak gerekir. Soğanların incecik kıyılması ve bol soğan koymak da bu yemeği lezzetli yapmanın diğer püf noktalarıdır. Bu püf noktaları aldıysak gelelim hazırlanışına.

Zeytinyağlı biber dolması nasıl yapılır?

  1. Öncelikle dolmalık biberleri hazırlayın. Taze biber kullanıyorsanız biberleri iyice yıkayıp içlerini çıkarın. Içlerini çıkarırken biberlerin yırtılmamasına özen gösterirseniz pişerken içler dışına çıkmaz.
  2. Soğanları incecik doğrayın. Bir karıştırma kabına koyun.
  3. Pirinçleri yıkayın ve süzün. Soğanların üzerine ekleyin.
  4. Zeytinyağını, suyu ve tüm baharatları ekleyip iyice karıştırın.
  5. Toz şekeri, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkları da ekledikten sonra dolmanın içi hazırdır.
  6. Içleri çıkarılmış biberlerin içine hazırladığınız dolmalık içleri koyun. Pirinçlerin pişerken şişip büyüyeceğiniz hesaplayarak biberleri çok fazla doldurmayın yoksa pişerken içler biberlerden çıkar, dışına taşar.
  7. Biberin içine içleri koyduktan sonra doğranmış domatesleri kapak gibi biberlerin içine kapatın.
  8. Tüm biberleri tencerenin dibine yan yana dik olarak dizin. Böylece tüm dolmalar aynı derecede pişmiş olacaktır.
  9. Dolmaların tamamını dizdikten sonra üzerine 1-2 bardak kadar su koyun. Ihtiyacı olursa sonradan yeniden ekleyebilirsiniz.
  10. Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Yaklaşık yarım saat kırk dakika içinde pişecektir. Sonrasında sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir