Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi

Bayramların göz bebeği zeytinyağlı yaprak sarma! El emeği göz nuru yemek tariflerinin başında gelen sarma tarifleri etli ve zeytinyağlı olarak ayrılır. Biz bugünkü tarifimizde zeytinyağlısını yaptık. Tek tek sarılan hazırlanırken çok zaman alan ama yerken hemen bitiveren nankör,nankör olduğu kadar da lezzetli bir yemek. Bu harika yemeğin yapmanın en önemli lezzet sırrı ise doğru yapraklar seçmek ve içini iyi hazırlamak. Zeytinyağlı sarma için asma yapraklarının büyük olanlarını tercih etmek gerekir, etlisi için küçük olanlar tercih edilebilir. Ayrıca bu sarmanın içi hazırlanırken kesinlikle içine toz şeker ile tarçın konulmalıdır. Bu yemeğe en fazla lezzet veren malzemeler bunlardır. Kocaman yaprakları açtıysak gelelim yapılışına.

Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl yapılır?

 1. Bu sarmayı yaparken mümkün taze yaprak kullanın, yoksa salamura da kullanabilirsiniz. Salamura yaprakları sıcak su ile ıslatıp biraz suda bekleterek tuzundan arındırın. Yapraklar hazır olurken içini hazırlayabilirsiniz.
 2. Ilk önce derin bir kaba soğanları minik minik doğrayın.
 3. Üzerine zeytinyağını ekleyin.
 4. Iç malzemenin hepsini ekleyip güzelce karıştırın. Malzemenizi yaprak durumuna göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz.
 5. Iç malzemeyi hazırladıktan sonra sarma işlemine başlayabilirsiniz.
 6. Yaprakları düz bir zemin üzerine açın. Damarlı kısımlarını içe düz kısmını dışa getirin.
 7. Malzemeyi yaprağın daldan koparılan kısmına yakın yerleştirin. Çok malzeme koymayın yoksa pişerken şişen pirinçler yaprakları patlatır. Aynı zamanda çok sıkı da sarmayın. Yine şişen pirinçler yaprakları patlatır.
 8. Sardığınız yaprakları bir tencereye dizin. Tüm sarmaların münkün olduğunca ateşe eşit miktarda yakın olması gerekiyor.
 9. Sarmaları yerleştirikten sonra üzerine büyük bir porselen tabağı tam kapanacak şekilde yerleştirin.
 10. Üzerine de bir su bardağı sıcak suyu döküp kısık ateşte pişirmeye başlayın.
 11. Pişip pişmediğini arada kontrol edin, yaklaşık yarım saat kırk dakika içinde pişmiş olacaktır.
 12. Soğumasını bekleyin ve soğuk soğuk servis yapın.
 13. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir